SIKÇA SORULAN SORULAR

Psikoteknik belgesi nedir ?

Bireylerin ruhsal ve bedensel hallerinin sürücülük yapmaya eleverişli olup olmadığını gösteren,simülatör ve psikolog ile birlikte gerçekleştirilen 1 saatlik testin ardından verilen bir belgedir.Başka bir deyişle kişinin bahsi geçen iş için ruhsal ve bedensel yönden uygun olup olmadığını gösteren belgedir.


Psikoteknik belgesi alırken nelere bakılır ?

Belge alırken sürücülerin araçları güvenli kullanmasını sağlayan zihinsel özelliklerine (Algı,Dikkat,Hafıza,Muhakeme  v.b)  psikomotor yetenek ve becerilerine(Tepki,Hız,Göz,El,Ayak) koordinasyonu ve kişilik özelliklerine(Risk Alma,Saldırganlık,Sorumluluk,Öz Kontrol v.b) davranışlara bakılmaktadır.


Psikoteknik belgesi kim tarafından verilir ?

Psikoteknik belgesi sağlık bakanlığınca onay almış Psikoteknik Değerlendirme merkezleri tarafından verilir.


Psikoteknik belgesi başvurusunu nasıl yaparım ?

Gebze Gökmen Psikoteknik Merkezi psikoteknik belgesi vermek için sağlık bakanlığından onay almış bir kurumdur.Online başvuru formunu doldurarak psikoteknik  eğitimi almak için ön başvuru yapabilirsiniz cumartesi ve pazar günleri kurumumuzda psikoteknik testleri yapılmaktadır  yaklaşık 1 saat süren bedensel ve ruhsal sağlığının sürücülüğe elverişli olup olmadığı ölçüldüğü test’de başarılı olan kişilere kurumumuzca psikoteknik belgesi verilmektedir.


Psikoteknik belgesi kullanım sebepleri nelere bakılır ?

*Yasal nedenlerden dolayı ehliyetin geri alınması halinde,tespit edilen ihlallerin sürücü için gerekli beceri/yetenek  eksikliğinden dolayı kaynaklıp kaynaklanmadığına ilişkin sonuca varılması.
*Sürücülüğe uygun olmayan kişilerin tesipt edilip belirlenmesi amacıyla
*Sürücülük mesleği yapan kişilerin çalışmayı devam ettikleri sürücülük açısından uygun olup olmadığını belirlemek.
*Yüksek sürücülük performansı isteyen alanlarda sürücü seçimi amacı ile (Ağır Vasıta Sürücülüğü,Yolcu Taşımacılığı,Uzun Yol Sürücülüğü)